Historia Lądka-Zdroju

Jadąc w góry wybieramy najczęściej Tatry ze względu na ich ogromne walory turystyczne. Są jednak takie miejscowości poza Tatrami, na przykład w Sudetach, które również warto odwiedzić i to nie tylko dlatego, że mają kilka fantastycznych szlaków pieszych. Słynący z uzdrowisk i szpitali sanatoryjnych Lądek-Zdrój, jest również ważną miejscowością pod względem historycznym. Z tego też względu posiada kilka interesujących zabytków, które trzeba koniecznie zobaczyć – chociażby poświęcając jeden dzień na zwiedzanie niewielkiego miasteczka, a nie na wędrówkę po górach. Niestety historyczność miasteczka jest stosunkowo mało znana, a większość turystów przyjeżdża tu albo w celach uzdrowiskowych, albo by powędrować trochę po górach.

Sama baza noclegowa dostosowana jest również do tych gości, którzy wolą raczej chodzić górskimi szlakami niż wędrować krętymi uliczkami Lądka, w poszukiwaniu atrakcji historycznych. A tych na mapie miasteczka z pewnością trochę się znajdzie. Chociażby barokowy kościół z XVII wieku, zabytkowy cmentarz wraz z kościołem cmentarnym p. w. św. Rocha, Park Centralny (z XVIII i XIX wieku neorenesansowy), trzy razy przebudowywany Ratusz Miejski, Muszla Koncertowa (z początku ubiegłego wieku), Park Moniuszki i 1000-lecia oraz cały szereg zabytkowych domów i kamienic. Także Wieża Zegarowa, Pijalnia Wód Uzdrowiskowych, kaplica św. Jerzego (wraz z dzwonnicą z XVII wieku). 

Prócz oczywistych aspektów historycznych oraz oczywiście uzdrowiskowych – w ponad 70% przypadków noclegi rezerwowane () są właśnie w celach leczniczych – miasteczko może pochwalić się też zupełnie innymi atrakcjami. Na przykład kulturowymi, gdy w lato odbywają się tu festiwale filmowe oraz teatralne, a także organizowane są zajęcia baletowe i muzyczne połączone z występami znanych artystów. Oprócz tego w można zobaczyć barokową wotywną figurę dłuta słynnego Michaela Klahra, ustawioną na miejskim rynku, tuż obok pochodzącego z XVI wieku pręgierza. Pamiątkowe selfie pod nim to obowiązkowa fotografia, jaką musi sobie zrobić każdy przebywający w miasteczku. Dla miłośników obcowania z naturą nie lada atrakcją może być natomiast Arboretum, czyli leśny ogród botaniczny utrzymany w stylistyce parku spacerowego z ławeczkami, stolikami i ścieżkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>