Poezja Borów Tucholskich w Swornegaciach

Zatopić się w zielonym świecie, zapomnieć o wszystkim, oddać się chwili, marzeniom… Wbrew pozorom i opiniom poezja drzemie w sercu każdego z nas. Jedni potrafią to wyrażać bardziej, a inni gromadzą ją dla siebie. Poezja to nie tylko wiersze, to także otaczający nas świat. Dla nas poezją są Kaszuby (szczegóły➨ wikipedia.org). Pierwszymi słowami, które przychodzą nam do głowy na myśl o tej krainie to magia i prostota, jawność, a zarazem tajemniczość, cisza i gwar. To miejsce może być dla każdego wyjątkowym i innym. Nie da się jednak ukryć, że piękno tej krainy urzeka każdego. Pośród łąk, pól i lasów, wśród malowniczych jezior śródleśnych roztacza się maleńka miejscowość wypoczynkowa – Swornegacie. To jedna z najbardziej nietypowych nazw wiosek, jaką z pewnością kiedykolwiek słyszeliśmy. Mimo nawet nieciekawych skojarzeń, rzeczywistość, którą zastaniemy w miasteczku z pewnością mile zaskoczy. Swornegacie położone są na skraju barwnych Kaszub i nieujarzmionych Borów Tucholskich. Krótko mówiąc, okolica jak i sama miejscowość są niezwykle zielone, pełne spokoju i ciszy, którą przerywa nie tylko śpiew ptaków, ale także niezwykłe odgłosy matki natury.

Największą atrakcją Swornegaci jest Jezioro Karsińskie. To malowniczo wijące się, ponad 600 hektarowe zagłębienie rynnowe, które dostarcza letnikom najwięcej rozrywki. Nad jego brzegiem wytyczono piaszczystą plażę, która gromadzi turystów spragnionych opalania w blasku słońca. Zbiornik stwarza też doskonałe warunki do uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych. Największą popularnością cieszą się spływy kajakowe rzeką Brda, która malowniczo wije się wśród Borów Tucholskich i okolicznych jezior.

Swornegacie swoją atrakcyjność zawdzięczają również dobrze rozwiniętej infrastrukturze turystyczno-wypoczynkowej. Miejscowa baza noclegowa (Swornegacie➨meteor-turystyka.pl) umożliwia turystom szeroki wybór, a jak wiadomo każdy z nas lubi wybierać i marudzić. Ze względu na podłużny kształt jeziora, większość noclegów położonych jest tuż nad jego brzegiem. Jednym z chętniej wybieranych obiektów jest Pensjonat Cztery Sosny, położony zaledwie 20 metrów od owego jeziora w otulinie Parku Narodowego Bory Tucholskie. Dzięki temu w gustownie urządzonych wnętrzach, w których kultura kaszubska łączy się z nowoczesnością zawsze można poczuć niezwykle czyste i orzeźwiające powietrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>