W Cisnej szlakiem bieszczadzkich historii

Cisna jest jedną z większych miejscowości leżących na wschodnich rubieżach Polski. Bieszczadzki klimat przyciąga w to miejsce bardzo wielu turystów, którzy nasłuchawszy się magicznych opowieści o tym zakątku naszego kraju pragną na własnej skórze przekonać się o wyjątkowości tego miejsca. Co takiego sprawia, że bieszczadzki worek jest tak wyjątkowy?

Jeszcze na początku ubiegłego stulecia całe Bieszczady tętniły życiem. W malowniczo położonych wioskach przenikały się rozmaite kultury. Niestety sielanka ta została zniszczona po drugiej wojnie światowej, kiedy to na tych terenach przeprowadzono akcję Wisła, wysiedlając rzesze ludności i równając z ziemią całe wioski. Pozostały po nich jedynie nazwy na mapach, ruiny cerkwi oraz pozostałości po dawnych cmentarzach. Po wojnie na tereny bieszczadzkie zaczęli przyjeżdżać różni ludzie spragnieni dzikiej przyrody i wolności. Uciekali oni przed systemem, w którym nie mogli normalnie żyć. W ten sposób zaczęły się tworzyć nowe społeczności bogate w tak zwanych zakapiorów, ludzi wolnych duchem, które swe życie poświęcili muzyce, sztuce oraz dorywczej pracy przy wyrębie bieszczadzkich lasów.

Od kilkunastu lat Bieszczady zyskują na popularności. Dzięki funduszom zewnętrznym udało się rozwinąć infrastrukturę turystyczną. W Cisnej powstała bogata baza noclegowa, mogąca pomieścić wielu turystów. Chętni na nocleg powinni w internecie szukać wolnych kwater pod hasłem “dostępne noclegi Cisna”.

Planując urlop w tej okolicy, warto chociaż dzień poświęcić na wycieczkę objazdową po wymarłych wioskach oraz okolicznych malowanych cerkwiach. Część z nich w ostatnich latach została odrestaurowana i udostępniona do zwiedzania dla turystów. Przykładem takiego obiektu jest chociażby dawna cerkiew w Łopience. Turyści posiadający własny środek transportu mogą wybrać się na wycieczkę w okolice Źródeł Sanu. Po drodze mija się kilka wysiedlonych wiosek, o istnieniu których przypominają wyłącznie wytyczone drogi, ruiny zabudowań czy pozostałości po cmentarzyskach. Wycieczka do źródeł Sanu może zająć cały dzień, dlatego warto wcześniej sprawdzić, czy pogoda będzie odpowiednia, bo po drodze nie ma żadnych zabudować ani schronów, w których można by się skryć w razie załamania pogody.

Bieszczady słyną przede wszystkim z przepięknych widoków oraz wyjątkowej gościnności mieszkańców. Każdy turysta, który odwiedzi to magiczne miejsce zostawia tu kawałek swojego serca i bardzo trudno jest mu wrócić do rodzinnej miejscowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>