Zwiedzamy Duszniki-Zdrój – zabytkowe kościoły

Duszniki-Zdrój to wielowiekowe miasteczko, które swój rozkwit przeżywało, gdy stało się modnym uzdrowiskiem w XIX wieku. Z tego też okresu pochodzi wiele wspaniałych zabytków, w tym piękne kościoły.

 

Kościół pw. św. Piotra i Pawła zasłynął tym, że podczas swojego pobytu w 1955 roku, mszę odprawił w nim ks. Karol Wojtyła. Ma również wielowiekową historię. Pierwsza świątynia w tym miejscu była drewniana, istniała już w XIV wieku. Murowana świątynia powstała w XVI wieku, a po pożarze, który ją dotknął, odbudowana została w roku 1629. Później dobudowana została także kamienna wieża, kilkukrotnie przebudowywana, a dodatkowe prace wykonywano jeszcze kilkukrotnie. Wewnątrz kościoła uwagę zwraca ambona z 1730 roku, w kształcie wieloryba z otwartą paszczą. Wart odnotowania jest również barokowy ołtarz z tego samego roku, z nieco starszymi figurami świętych oraz obrazem czeskiego malarza Piotra Brandla „Pożegnanie Apostołów Piotra i Pawła”, jak też renesansowa chrzcielnica z roku 1560. Co roku na dziedzińcu kościoła, w ostatnią sobotę czerwca, odbywa się jarmark poświęcony jego patronom.

Przy ul. Słowackiego znajduje się kościół polsko-katolicki pw. Matki Bożej Różańcowej, który pierwotnie pełnił rolę świątyni ewangelickiej, postawiony w roku 1844. Ciekawostką jest, że w jego fundamentach umieszczony został słój z dwoma talarami i medalem z berlińskiej wystawy przemysłowej z roku rozpoczęcia budowy. W kościele odbywa się wiele ciekawych koncertów muzycznych, wpisuje się on więc w tradycje kulturalne Dusznik-Zdroju.

Kolejnym ciekawym zabytkowym kościołem jest pochodzący z przełomu XIX i XX wieku kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, do którego dostać się można schodami od ul. Wojska Polskiego. Budowla nosi ślady zniszczeń z czasów II wojny światowej – widać miejsca, gdzie odbudowana została wieża i fragmenty muru wraz z witrażami.

Na turystów, którzy chcą zatrzymać się tutaj na dłużej – a warto zwiedzić okolicę – czekają hotele, wille i pensjonaty oferujące ➥noclegi. Duszniki-Zdrój mają też urocze kawiarnie i restauracje w uzdrowiskowej części. Baza noclegowa i gastronomiczna dostępna jest przez cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>